Çalışan Performans Yönetimi

Çalışanların bireysel ve bağımsız performansları, bir bütün olarak organizasyonun performansını üretir. Peki performans tam olarak ne demektir?

Performans kelimesinin karşılığı, kullanım alanına göre farklılık gösterir. Örneğin bir yazılımın performansı, kesintisiz ve tam olarak beklendiği gibi ve takılmadan çalışmasıdır. Veya bir makinanın performansı garanti süresi boyunca minimum bakım ve arıza ile işlevini gerektirdiği şekilde yerine getirmesidir. Ancak iş çalışan performansına gelince biraz farklılık gösterir.

Çalışanlarımız, bizlerin tanımladığı pozisyonlarda görev alan bireylerdir. Eğer layıkıyla yapılmışsa ve düzenli bir ortam yaratılmışsa belirlenmiş görev tanımlarında yer alan işleri; beklenen kalitede, zamanında, hatasız vb yerine getirmeleri beklenir. Oysa bu yüksek performans değildir, beklenen performanstır. Peki şöyle bir senaryo düşünelim;

Çalışan gecesini gündüzüne katarak, kendinden ödün vererek, adeta nefes almadan bir şeyler yapmaya gayret ediyor. Uğraşıyor, didiniyor ancak pek çok nedenle istenen sonuçları bir türlü üretemiyor. Burada gösterilen efor tek başına bir performansa işaret edebilir mi? Var gücüyle çalışmak, çok çaba sarf etmek tek başına performans mıdır? Eğer istenen çıktılar ve sonuçlar elde edilmiyorsa değildir. Peki buna alternatif bir başka senaryoda;

Çalışan neredeyse her şeyi ağırdan alıyor, gözle görülür bir biçimde efor sarf etmeden işlerini götürüyor. Ancak kendisinden beklenen ne varsa bunları üretiyor. Hatasız, kaliteli, zamanında vb… Peki bu durumda performansı nasıl değerlendireceğiz?

Performans, beklenen sonuçları üreten efor gözetilerek değerlendirilmelidir.

Maestro Danışmanlık olarak, danışmanlık faaliyetleri kapsamında öncelikle ihtiyaç sahibi kurumun ihtiyaç detaylarını belirleriz. Hangi seviyede ve hangi alanlarda detay çalışma ihtiyacı göze çarpmaktadır, yapılacak işlerin devamlılığının sağlanması için iş devri yapılması için yetiştirilecek / mevcut ekip mevcut mudur, bu gibi tespitler yapılır.

Sonrasında bu kapsamda mevcut yapı analiz edilir. Gerekli tanımlamalar kontrol edilir, gerekirse güncellenir. Şirket ve bölüm hedefleri değerlendirilir. Yetkinlikler ve sayısal sonuçların veri kaynakları detaylı incelenir. Şirket kültürüne uygun olarak uygulanabilecek en uygun yapı kurgulanır. Tüm çalışmalar tamamlandıktan ve uygulamaya alındıktan sonra çalışmalar kuruma raporlanır ve ekiplere iş devri yapılarak çalışma tamamlanır.

Anketimize katılarak şirketinizdeki performans yönetimi uygulamalarını değerlendirebilirsiniz.

Çalışan Performans Yönetimi sistemi anketi

Çalıştığınız kurumda etkin bir performans yönetimi uygulaması olduğunu düşünüyor musunuz?
Performans değerlendirmesi için bir yazılım / sistem bulunuyor mu?
Performans değerlendirme periyodu nedir? Yılda kaç kez değerlendirme yapılmaktadır?
Performansınız değerlendirilirken, sizlere sene başında iletilmiş hedefler doğrultusunda sayısal sonuçlar değerlendirmeye katılıyor mu?
Yöneticiniz ile yüz yüze performans değerlendirme görüşmesi yapıyor musunuz?
Yöneticilerin değerlendirmelerini tarafsız, adil, doğru ve kişisel ilişkilerinden veya o günkü ruh halinden bağımsız yapabildiğine inanıyor musunuz?
Siz de kendinizi, çalışma arkadaşlarınızı ve yöneticilerinizi değerlendirebiliyor musunuz?
Performans sonuçlarınızın, diğer çalışma arkadaşlarınıza göre hangi seviyede olduğunu biliyor musunuz?
Performans değerlendirmeniz sonrası, kendiniz / işinizi daha iyi yapabilmek / kariyer hedefleriniz açısından neyi geliştirmeniz gerektiği, neyi daha iyi yapmanız gerektiği konusunda bir geri bildirim ediniyor musunuz?
Performans sonuçlarına göre sizin için gelişim & eğitim planı hazırlanıyor mu?
Performans sonuçlarınız, ücret yönetimi, prim ödemeleri ve diğer İnsan Kaynakları uygulamalarında kullanılıyor mu?
Örneğin, terfi ve atamalar, kariyer planlama, yedekleme, iş değerleme, norm kadro hesaplama vb
Ek soru: Yetkinliklerinizi, güvenilir sonuçlar üreten bir envanter üzerinden, sorulara vereceğiniz yanıtlara göre ortaya çıkaran bir sistem üzerinden kendiniz ölçümleyebilmek ve bu sonuçları performans değerlendirmesinde kullanmayı tercih eder miydiniz?


0-10 Puan aralığı, performans sisteminiz hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız veya şirketinizde performans yönetimi yapılmadığını gösterir.
11-55 Puan aralığı, performans sisteminizin etkili olmadığı ve geliştirilmesi gerektiğini gösterebilir.
56-110 Puan aralığı, kurumunuzda etkili bir performans uygulaması olduğunu gösterebilir.Ad SoyadŞirket / ÜnvanEmailTelefon

Eğitim faaliyetlerimiz kapsamında tüm bu aşamalar için belirli projelerde veya genel bilgi olarak bu konuda çalışacak ekip ve kişilere teknik ve uygulamalı aktarım sağlanarak ekiplerin kendi içlerinde bu çalışmaları yapması / yürütmesi sağlanır.

Yönlendirici danışmanlık, ihtiyaca göre uygulama ve eğitim faaliyetlerinin birlikte kullanılması ve gereken noktalarda gözden geçirme ve yönlendirme yapılması ile sağlanır.

Yine de daha fazla bilgi ihtiyacınız olursa bize başvuru formu üzerinden veya irtibat bilgilerimizden her zaman ulaşabilirsiniz.