Masraf Komisyon Analizi

Bankalar Masraf Komisyon Performansı

Analizde, bankaların elde ettiği masraf & komisyon gelirlerinin, aktif büyüklükleri ve faiz gelirlerine oranları görülmektedir. (Kaynak: BDDK 2016 verileri.)

Aktif Büyüklük rasyosu, Masraf Komisyon Net Gelirlerinin, Aktif Büyüklüğe bölünmesi ve okunaklı veri olması açısından 10 ile çarpılarak elde edilmiş değer sonuçlarıdır.

Faiz Geliri rasyosu ise, Masraf Komisyon Net Gelirlerinin, Faiz Gelirlerine oranlanması ile bulunmuştur.

Bankaların masraf komisyon performansını belirleyen birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kurumların bu ücretleri tahsil edebilme ve istisna ve muafiyetler sonucu kayıp yaşamalarıdır. Bu, belirledikleri ücret ve masraf oranlarından bağımsızdır. Doğru bir strateji ile yönetilmeyen istisnalar, verimsizlik ve önemli gelir kayıpları olarak karşılarına çıkmaktadır.

Maestro Danışmanlık baş danışmanlarından Fırat Geriş’in, bu rasyolarda öne çıkan bir banka dahilinde ve uzman bir ekip ile birlikte önemli çalışmalar yürütmüştür. Bu proje, bu kurum için bir mihenk taşı olmuştur ve çalışmalar sonrasında da ciddiyetle takip edilmiş ve üzerine bağımsız geliştirmeler sağlanmıştır. Ancak bu konunun ele alınış biçimi, metodoloji ve uygulaması itibari ile temelleri atılan çalışmalar, proje ekibi, bilgi sistemlerinde yapılan eşsiz geliştirmeler ve tüm ekiplerin uyumlu çalışması ile önemli kazanımlar elde edilmiştir.

Bankaların masraf komisyon performansını belirleyen diğer bir unsur da müşteri iletişimidir. TBB geçtiğimiz yıllarda bütün bankaların tüm masraf ve komisyonlarını yayımlamasını zorunlu kıldı. Bu sayede yapının tamamen şeffaf bir hale büründürülmesi sonrası müşteri ile açık ve doğru iletişim kurulması önem kazandı. Birden fazla kurum ile çalışan müşteriler, ürün bazında masraf gözeterek banka seçimi yapmaktadır. Ancak bu anlamda diğer bir kritik husus da bu çalışmaların rekabet regülasyonu ile aykırı bir boyutta yönetilmemesidir. Faiz seviyeleri anlamında benzer bir oluşum tespit edilmiş ve ilgili kurumlara ciddi yaptırımlar ortaya çıkmıştır.

Dolayısı ile masraf komisyon performansını belirleyen önemli unsurlardan birisi de, yenilikçi ve müşteriye katma değer yaratan bir yaklaşım ile özel hizmetler üretebilmek ve bu hizmetler karşılığı müşterilerden doğru ücreti tahsil edebilmekten geçer.

Bu alanda bankalara analiz ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

2015 Yıllık Masraf Komisyon Analizi - Bankalar

2015 verileri ile

Analizde, bankaların elde ettiği masraf & komisyon gelirlerinin, aktif büyüklükleri ve faiz gelirlerine oranları görülmektedir. (Kaynak: BDDK 2015 Yıllık Faaliyet Raporu verileri)

Aktif Büyüklük rasyosu, Masraf Komisyon Net Gelirlerinin, Aktif Büyüklüğe bölünmesi ile elde edilmiş değer sonuçlarıdır.

Faiz Geliri rasyosu ise, Masraf Komisyon Net Gelirlerinin, Faiz Gelirlerine oranlanması ile bulunmuştur.

Daha önceki verilere ilişkin analizler için bize ulaşabilirsiniz.

One thought on “Masraf Komisyon Analizi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir